cisco

Akrediteli

Bu eğitim kurumsal firmaların talebi üzerine verilmektedir.

24 Saat

Müfredatı buradan indirebilirsiniz

indir

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi akademimizde sunduğumuz en geniş kapsamlı eğitim olanaklarından biridir. Bilişim alanında kariyer hedefleyen kişilerin farklı uzmanlık alanlarına yönelmeleri mümkündür. Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi de tam olarak amaca yönelik kurgulanan geniş kapsamlı bir müfredata sahiptir. Bilişim Academy olarak sunduğumuz kursta, Linux dünyasında kullanabileceğiniz her donanıma sahip olmanız hedeflenmiştir.

linux sayfası tanıtım resmi

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Nedir?

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Ankara fırsatları içerisinde yer alan program, online olarak ilgililere sunulur. Eğitim programı, ilgili sınavlara girilip uzmanlık sertifikalarının alınmasına yöneliktir. Akademimizin en popüler eğitim olanaklarından olan Linux Sistem Yöneticiliği Eğitiminin genel içeriği şu şekildedir:

Linux dünyasında LPI sınavı olarak adlandırılan sertifikasyon LPIC1, LPIC2 ve LPIC 3 olarak 3 ayrı sertifika dan oluşmaktadır. Bu eğitimde LPIC1 için sertifikasyon hazırlığı öğretilmektedir.Linux Server Professional (LPI) olarak adlandırılan bu sertifikasyon sınavlarında başarılı olduğunuz takdirde Profesyonel Linux Sunucuları Yöneticisi unvanını kazanmaktasınız. İlk adım olan LPIC-1 için LPIC-1 101 ve LPIC-1 102 sınavlarını başarı ile tamamlamak zorundasınız. Sonrasında ise LPIC-1 için sertifikasyon verilmektedir. Aynı zamanda bu iki sınavda başarılı olduğunuz takdirde LPI sertifikası yanında SUSE LCA (Certified Linux Administrator) unvanı ile sertifikasyonu da verilmektedir.

Yukarıdaki bahsi geçen donanımlara sahip olmak için eğitim programının tamamına ya da büyük bir kısmına katılım sağlamanız önemlidir. Böylece alana yönelik oluşturulan eğitimler sayesinde mesleki açıdan ihtiyaç duyacağınız sertifikaları almanız garantilenir.

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Ne İşe Yarar?

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi ile en temel Linux bilgilerini edinebilirsiniz. Linux Sistem Yöneticiliği Online Eğitimi kapsamında sistemin mimarisini de kapsamlı bir biçimde anlatılır. Buna ek olarak eğitim programı boyunca hem teorik hem de uygulamaları eğitimlere katılım göstermeniz beklenir.

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi’nin getirileri arasında yönetici olma yolunda ilk adımı atma durumu başı çeker. Katılımcılar Linux dosya sistemlerine erişimi ve bunların güvenlik ayarlarını yapmayı, çalışan işlemlerin yönetimini, zamanlanmış görevleri ve network bağlantılarını düzenlemeyi öğrenerek Linux konusunda ilk adımı atmış olacaklardır. Eğitimin ardından girilebilecek sınav, 101 ve 102 kodlu LPIC-1 sertifika sınavlarına girilebilir.

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Kazanımları Nelerdir?

Linux sistem yöneticisi eğitimi sayesinde elde edeceğiniz kazanımların başında kendinize yepyeni kariyer fırsatları çizebileceğiniz gelir. Eğitim sonrası gireceğiniz sınavlardan aldığınız sertifikalar sayesinde yurtiçi ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Tüm bunların yanında eğitim sonrasında şu yetilere sahip olabilirsiniz:

Vmware ve Virtualbox sanallaştırma platformlarının kurulması,

Temel sanallaştırma bilgisi,

Linux shell ortamı ve Temel UNIX komutları,

Linux dosya sisteminin yapısı,

Dosya ve dizin işlemleri,

Dosyalarda detaylı aramaların yapılması ve filtreleme işlemleri,

Dosya içerik editörlerinin kullanılması,

Yetki ve sahiplik işlemleri,

Kullanıcı ve grup işlemleri,

Paket yönetim sistemlerinin kullanılması,

Kaynak kod kullanarak paketin kurulması,

Süreç işlemleri,

Zamanlanmış görevlerin planlanması,

Donanım cihazlarının yönetilmesi (CPU,RAM,BUS),

İşletim sistemi boot süreci ve Grup ayarlarının yapılması,

Sabit diskleri bölümlenmesi,

Gelişmiş dosya sistemi işlemleri,

Mantıksal disk bölümlerinin oluşturulması,

Mount işlemi,

Dosya sistemi linkleri (soft link, hard link),

Temel ağ ayarlarının yapılması,

Linux GUI ortamları masaüstü özelleştirmelerinin yapılması,

Linux server dağıtımlarının kurulması ,

SSH server yapılandırması,

Sistem zamanının yapılandırılması,

Sistem log ayarlarının yapılması,

Temel scriptler yazılması,

Kullanıcı seviyesi ve cihaz seviyesinde temel linux güvenliğinin sağlanması.

Bilişim Academy Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi, tek bir kısımdan oluşsa da eğitim programı oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Eğitim için geliştirmiş olduğumuz program genellikle üç güne ayrılarak işlenir. Tamamı online olan eğitim programına katılım sağlamak için Ankara’da ikamet ediyor olmanıza da gerek yoktur.

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi, 40-48 saatlik bir program olup yeni gelişmelere göre programa eklemeler de yapılabilir. Akademimiz bünyesinde uyguladığımız kursların büyük bir kısmına katılım sağlamanız donanımınız açısından önemlidir.

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Kimlere Yöneliktir?

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi, Linux evrenine ilgi duyan kişilerin uzmanlık eğitimlerinden biridir. Ayrıca bilişim dünyasına ilgili olan kişiler de bu eğitimi alarak kendilerini geliştirebilir. Eğitim programımız bilhassa şu kişilerce ilgi görmektedir:

Bilişim sektöründe yer almak isteyen öğrenci ve mezunlar,

Kariyerini bilişim sektöründe ilerletmeyi düşünenler katılım sağlayabilir.

Linux dünyasını derinlemesine araştırmak isteyen ve bu alanda profesyonel olmayı hedefleyenler

LPIC-1 sertifika sürecine hazırlanan Linux Sistem Yöneticileri

‘Beyaz Şapkalı Hacker’ olma yolunda CEH ve OSCP gibi sertifikasyon süreçlerine hazırlananlar

Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi İçeriği

Bölüm 1

12 Saat

Linux Sistem Yöneticiliği

 1. Linux Shell Ortamı ve Temel Komutlar
 2. Dosya ve Dizin İşlemleri
 3. Dosya İçerik Editörleri
 4. Yetki İşlemleri
 5. Paket Yönetimi
 6. Süreç Yönetimi
 7. Planlanmış Görevler
 8. Donanım Cihazlarının Yönetimi ve Önyükleme (Boot) İşlemi
 9. Sabit Diskler ve Disk Bölümlemesi
 10. Temel Ağ Ayarları
 11. Linux GUI Özelleştirmeleri
 12. Temel Servisler
 13. Kabuk Programlama
 14. Temel Linux Güvenliği

Detaylı Müfredatı buradan indirebilirsiniz!

indir

Tamamlama Sertifikası

BİLİŞİM ACADEMY® Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi Programını başarıyla tamamladığınızda BİLİŞİM ACADEMY® sertifikanız olur.

Bilişim Akademy Sertifikası

Eğitimi dönemini kaçırmadan yerinizi alın!

linux sistem yöneticiliği kart görseli
Linux Sistem Yöneticiliği Eğitimi

Bu eğitim kurumsal firmaların talebi üzerine verilmektedir.

24 Saat

Teklif Al

Sık Sorulan Sorular

Linux dünyasına hakim olmak isteyen kişilere hazırlanan bu eğitim programında sisteme dair her detayı öğrenmeniz amaçlanır. Böylece sistemi en ince ayrıntısına kadar öğrenip değerlendirebilir ve sisteme dair yeni adımlar geliştirebilirsiniz. Bilişim evreninde farklı alanlarda uzmanlık elde etmek isteyen herkes gerekli sertifikaları alarak yönetici unvanına sahip olabilir.

Linux sistemine dair geniş kapsamlı donanıma sahip olmak isteyen kişiler bazı eğitimlere katılmak durumundadır. Özellikle de alana yönelik sertifikaların toplanması için sınava girmeden önce konuya dair bilgi sahibi olmak gerekir. Linux için kurgulanan yönetici eğitimleri de sertifika almaya yöneliktir.

LPIC1, LPIC2 ve LPIC3 Linux sistemine dair verilen üç sertifikasyon programıdır. LPI sınavına dahil olup başarı elde eden kişiler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Alınan sertifikalar da kişiyi yönetici unvanına taşıyabilmektedir.

Linux sistemine dair verilen eğitimler, müfredat kapsamına göre farklı şekillerde fiyatlandırılabilir. Bilişim Academy bünyesinde eğitim almak için ön başvuruda bulunurken eğitim ücretlerini de öğrenmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra akademi ile iletişime geçerek de ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğitimlerimiz online olup hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri kapsamaktadır. Bilişim Academy bünyesinde eğitim alırken Ankara’da ikamet etmenize gerek yoktur. Programın tamamına online olarak katılmanız mümkündür.