danismalik sayfası görseli

BİLİŞİM ACADEMY

Danışmanlık Hizmetleri

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri

SIEM LOG Korelasyon Hizmetleri, günümüzün karmaşık siber güvenlik ortamında en etkili koruma yöntemlerinden biridir. SIEM (Security Information and Event Management) yazılımı, ağınızdaki tüm logları, olayları ve verileri analiz ederek güvenlik açıklarını ve tehditleri tespit etmenize yardımcı olur. Ayrıca, kritik güvenlik olaylarını tanımlayan uyarılar ve alarm bildirimleri de sağlar. Ancak, bu büyük veri akışı manuel olarak işlenemez. İşte bu noktada, LOG Korelasyon Hizmetleri devreye girer.

Bilişim Academy uzman kadrosu olarak LOG Korelasyon Hizmetleri, SIEM yazılımı tarafından üretilen büyük veri akışını analiz edip, belirli olaylar arasında ilişki kurarak bunları birbirleriyle ilişkilendirip, siber güvenlik tehditlerinin tespit edilmesini ve güvenlik açıklarının daha hızlı tespit edilmesini sağlıyoruz. LOG Korelasyon Hizmetlerinde, bir yandan otomatik güvenlik olayı yönetimi yaparken, diğer yandan olaylar arasında ilişki kurarak, daha kapsamlı bir güvenlik tehdit tespiti sağlıyoruz.

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri görseli

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri Nedir?

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri, kuruluşların daha hızlı ve etkili bir şekilde güvenlik tehditlerini tespit etmelerini, saldırıları önlemelerini ve verilerini korumalarını sağlamaktadır. Bu hizmetler ayrıca, uygun güvenlik politikaları ve prosedürlerinin oluşturulmasına yardımcı olur, siber güvenlik açıklarının kapatılmasını ve verilerin daha iyi yönetilmesini sağlar. Bunların sonucunda, kuruluşlar daha güvenli bir dijital ortamda faaliyet gösterebilir ve siber saldırılara karşı daha hazırlıklı hale gelebilirler.

Şirketimiz, uzman kadrosuyla birlikte SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri sunarak, müşterilerimize siber güvenlik alanında etkili bir koruma sağlamaktayız. Kuruluşunuzun ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilen hizmetlerimiz sayesinde, verilerinizi ve sistemlerinizi güvenli bir şekilde yönetmenizi sağlıyoruz. Bizimle çalışarak, siber güvenlik alanında en son teknolojileri kullanarak, güvenliğinizi en üst seviyede tutabilirsiniz.

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri Neden Önemlidir?

SIEM LOG korelasyon hizmeti, şirketlerin ya da kurumların güvenlik açığını tespit edebilmesi bakımından önem teşkil eder. Güvenliği tehdit eden bir durumda hangi logların toplanması gerektiğini biliyor olmak erken müdahale edebilmek adına önemlidir. Özellikle de söz konusu birden fazla güvenlik tehdidi olduğunda bu hizmeti alıyor olmanın hayati önemi bulunmaktadır.

Bilişim Academy olarak bizler de log kayıtlarının toplanmasında ve SIEM korelasyon kuralları kapsamında gerekli olan hizmetleri sunuyoruz. SIEM ve LOG yönetimi ile şirketlerin ya da kurumların hangi tür loglara gereksinim duyduğunu anlayabiliyoruz. Bu sayede de kriz ortamlarında ve olası risk durumlarında en kısa sürede anlamlı verileri elde etmeye başlıyoruz.

SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri Kapsamı Nedir?

Siber güvenlik danışmanlığı kapsamında yer alan hizmetler arasında SIEM / LOG hizmetleri de yer alabiliyor. Bunun yanı sıra LOG korelasyon hizmetleri, tek başına da sunulabilen hizmetlerdendir. Hizmet kapsamında da özellikle şu alanlarda çalışma yürütülmesi gerekmektedir:
  • SIEM korelasyon örnekleri incelemesini yapmak
  • SOME tatbikat çalışmalarını yapmak
  • Siber güvenlik alanında olası risk faktörlerini belirlemek ve bunlara yönelik çalışmalar geliştirmek
  • Log kaynaklarını belirlemek
  • Siber güvenlik adına ihtiyaç duyulacak olan gereksinimlerin tespit edilmesi ve yerine getirilmesi
  • Korelasyon kurallarının belirlenip hazırlanması ve test edilip çalışıp çalışmadığı raporlarının düzenlenmesi

Hizmetlerimiz

Siber Güvenlik Danışmanlığı görseli
Siber Güvenlik Danışmanlığı
Detaylar
SOME Tatbikatı ve Tehdit Simülasyon Hizmeti görseli
SOME Tatbikatı ve Tehdit Simülasyon Hizmeti
Detaylar
SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri görseli
SIEM / LOG Korelasyon Hizmetleri
Detaylar
Düzenli Zafiyet Tarama ve Yönetimi görseli
Düzenli Zafiyet Tarama ve Yönetimi
Detaylar
sızma testi görseli
Sızma Testleri (Penetrasyon Testleri)
Detaylar
kvkk danışmanlığı görseli
KVKK Danışmanlığı
Detaylar
iso-27001 danışmanlığı görseli
ISO-27001 Danışmanlığı
Detaylar
bilgi güvenliği farkındalığı görseli
Veri Kurtarma Danışmanlığı
Detaylar
güvenlik duvarı çözümleri danışmanlığı görseli
Güvenlik Duvarı Çözümleri Danışmanlığı
Detaylar

Sık Sorulan Sorular

SIEM korelasyon, log verilerinden anlamlı veriler elde edilmesi adına atılan adımlardan biridir. Özellikle de şirketlerin ya da kurumların siber güvenliğinin sağlanmasında bu hizmetin önemi oldukça yüksektir. Bir ya da birden fazla risk durumunda devreye giren bu hizmet sayesinde sorunun tespit edilip müdahale edilmesi daha kolay bir hale gelir.

SIEM, logları toplayıp saklayan ve tüm verileri analiz eden sisteme verilen bir isimdir.SIEM ve LOG korelasyon hizmetleri sayesinde de güvenlik durumuna göre log toplanma işlemi yapılabilir. Bu sayede risk halinde riskin tam olarak nasıl bir tehdit oluştuğu anlaşılır olacaktır. Loglama ve SIEM uygulamaları, kurumların sistemlerinde hangi tür loglara ihtiyaç duyacağını da göstermektedir. Zaten analizlerde buradan alınan veriler ışığında yapılacaktır.

Siber güvenliğin sağlanması adına SIEM ve LOG korelasyon hizmetleri kullanmak hayati önem taşımaktadır. Daha evvel de belirtmiş olduğumuz gibi SIEM ve loglama sayesinde logların sistemlerinden alınıp bir merkezde toplanması sağlanır. Risk durumunda da ihtiyaç duyulan loglar analiz edilir ve riske engel olunabilir.

Loglama hizmetleri, sistemin genel olarak tüm davranışlarını kayıt altına alan bir sistemdir. Bu hizmetler sayesinde bilişim güvenliğinin sağlanması yolunda adımlar atılması söz konusudur. SIEM ve loglamanın bir arada uygulanması durumunda riske yol açan faktörler en kısa sürede tespit edilebilir.

SIEM ve LOG korelasyon hizmetleri, bir sistemde gerçekleştirilen tüm eylemlerin kayıt altında tutulup merkezde toplanmasını sağlar. Bu amaçla riske yol açabilen faktörler gerekli analizler hızlıca yapılarak tespit edilebilir.