Sunucu Kurulum ve Konfigürasyon Hizmetleri


Sunucu; bilgi ve hizmetleri (Dosya, Yazıcı, e-posta, Web/internet, Veri Tabanı, Güvenlik, Şifreleme Sunucusu vb.) bilgisayar ağları üzerinden belli yetkilerle kullanıcıların erişimine sundukları donanımsal (İşlemci, Belek, Disk Kapasitesi) olarak güçlü cihazlara verilen addır. Kullanıcıların cep telefonu, tablet ve bilgisayarları kullanarak veri ve hizmetlere çevrimiçi olarak erişebilmesini sağlayan, bu verileri/hizmetleri istemcilere sunan sistemlerdir.

Sunucular, bilgi sistem teknolojilerinin ana omurgasını oluşturmaktadırlar. Etki alanı yönetimiaracılığıyla binlerce kullanıcıya sahip kurumlarda/firmalarda dahi grup ilkeleri yönetimi sayesinde, yalın bir bilgi işlem yönetimi mümkün olmaktadır. Tüm bu olanakları sağlayan sektördeki pazarda payı oldukça yüksek ve yaygın olarak kullanılan sunucu işletim sistemi üreticisi olan Microsoft ürünlerini ve internet dünyasında sunucu tarafında kullanım oranı en yüksek ve açık kaynak olarak dilimize çevrilen GNU Linux tabanlı Open Source sunucu işletim sistemleri mevcuttur. İhtiyaç duyan kurumlarda/işletmelerde kurulumunu ve konfigürasyonunu, sonrasında bakım ve destek faaliyetlerini uzman teknik personelimiz ile sağlamaktayız.

Neden Sunucu Kullanımı Tercih Edilir?

Sunucu yapacağı hizmete göre birçok çeşitlilikler göstermektedir. Örneğin Dosya sunucusu, İnternet sunucu, E-Mail (Exchange Server) sunucuları ya da firmanızın/kurumunuzun ticari bilgilerini yönettiğiniz yazılımı barındıran sunucular örnek olarak gösterilebilir. Sunucular firma/kurum için önemli olup, işlemlerin kesintiye uğramadan, müşterilerine istediği seviyede hizmet verebilmek amacıyla ve gerektiğinde yedekli çalışacak şeklide tasarlanır. Bu suretle iş sürekliliği sağlanır, veri kaybının önüne geçilir.

Sunucu Hizmeti Ankara

Sunucunun Kişisel Bilgisayarlara Karşı Avantajları Nelerdir?

1. Son Teknoloji: Sunucu için üretilen cihazlar son teknolojiyle üretilir ve ağır çalışma şartlarına uygundur. Ayrıca sürekli çalışabilecek donanım konfigürasyonuna sahiptir.

2.Güvenirlik: Kişisel bilgisayarlara göre daha güvenlidir

3. Ultra Hız : Özel donanıma sahip olduklarından kişisel bilgisayarlardan çok daha hızlıdır.

4. Erişebilirliğin Yüksek Olması: Kaynaklarının daha fazla olması sebebiyle çok fazla erişim isteklerine cevap verebilmektedir.

5. İşlev: İşletim sistemleri ve üzerinde koşan servisler, verilmek istenen hizmete odaklanmıştır.

Farklı Kullanım Alanları Olan Sunucu Türleri Nelerdir

1. İnternet/Web sunucusu: Tüm sunucu çeşitleri arasında en çoğunlukta olan internet sunucularının ana görevi, üzerinde internet sitelerini barındırmak ve bu internet sitelerine erişim imkânı sağlamaktadır.

2. Uygulama sunucusu: Sadece özel bir uygulamanın veya yazılımın çalıştırılabilmesi amacıyla kullanılan sunuculardır.

3. FTP sunucusu: File Transfer Protocol üzerinden cihazlar arasında dosya taransferi gerçekleştirebilmek amacıyla kullanılan sunuculardır. Genellikle dosya sunucusu adıyla bilinirler. Güvenlik açıkları nedeniyle SFTP (Secure FTP) tercih edilmektedir.

4. DNS(Etki Alan Servisi) sunucusu: Etki alan adı sunucusu, internete bağlı cihazların IP adreslerini ve bu IP adreslerinin yönlendirildiği alan isimlerinin kayıtlarını tutan, bir anlamda web trafiğini yönetebilen ve yönlendirebilen sunuculardır.

5. Veri tabanı sunucusu: Oracle, MySQL ya da MSSQL gibi özel veri tabanı yazılımlarını kullanan, veri tabanında yer alan verilerin etkileşimli olarak kullanıcıların veya sistemlerin erişimine sunan özel sunuculardır.

6. Yedekleme Sunucusu: Kişilerin şirketlerin ve kurumların elektronik ortamda ürettikleri veri her geçen gün katlanarak artmaktadır ve bu verilerin büyük bir kısmı veri kaybı riskine karşı birden fazla ortama yedekleme ihtiyacı doğurmuştur. Bilgisayar ve sunucularda üretilen kişisel verilerden, erişim kayıtlarına bütün verilerin belirli bir takvim ve sıraya göre yedeklenmesini sağlayan sunuculardır.

7. Güvenlik Sunucuları: İnternet erişiminin de yaygınlaşması, bulut bilişimin yoğun kullanır olması Siber tehditleri artırmış ve bilgi sistemlerin güvenliğini daha kritik hale artmıştır. Hususi veri ve kaynakların korunması için Güvenlik Duvarı, Web ve E-posta Güvenlik Cihazları (WSA/ESA), saldırı önleme ve saldırı tespit sistemi (IPS/IDS) ve Anti virüs sunucu gibi bir çok sunucu havuzundan oluşmaktadır.

8. Oyun sunucusu: Son dönemlerin popüler oyunlarının büyük bir kısmı çevrimiçi çok oyunculu oyunlardan oluşuyor. Tüm bu oyunlar özel oyun sunucuları üstünden çalışır ve oyuncuların hem eş zamanlı hem devamlı bir şekilde oyun oynamasını sağlar.

9. Sanal sunucu: Bir sunucu sistemi üstündeki sanallaştırma metoduyla birden fazla bağımsız ve ayrı sunucu barındırmak mümkündür. Tek bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi çalışmasına imkan sağlayan bu yapıda her bir sanal (Virtual) sunucunun gerçek bir sunucudan işlevsel olarak bir farkı yoktur.

10. İletişim sunucusu: Ani mesajlaşma uygulamaları yardımıyla mesafe bağımsız bir biçimde iletişime imkân verebilen sunuculardır. Tüm iletişim tek bir sunucu üzerinden kullanıcılara iletilebildiği gibi, farklı coğrafi konumlardaki birden çok sunucu üstünde istenirse dağınık şekilde de konumlandırılır.

11. Ev sunucusu: Sınırlı kullanım ihtiyacına sahip bu sunucular çoğunlukla bu kategoride sınıflandırılır. Genelde yüksek özellikli donanıma sahip olmayan ancak bir masaüstü bilgisayardan daha güçlü olan, ihtiyaçlar sayesinde düşük maliyetli bir alternatif olarak kabul edilebilir. Buna ek olarak akıllı ev sistemlerinin gelişmesiyle güvenlik, ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi ev içi temel ihtiyaçları yöneten sistemlere ev sunucusu kullanmasına örnek verilebilir.

Sunucu Hizmetlerimiz Nelerdir?

Sunucu Hizmetlerimiz Bilişim Academy
 1. Fiziksel sunucuların kabinet montajlarının yapılması,
 2. Doğru lisanslamanın yapılması, donanım ve yazılım envanterinin çıkarılması,
 3. Sunucu raid yapılarının ihtiyaca göre tasarlanması, işletim sistemi kurulması ve güncelleştirmelerinin yapılması,
 4. Active directory kurulumu ve yapılandırılması
 5. Active directory migration işlemleri,
 6. Dosya sunucusu kurulumları, yetkilendirmeleri,
 7. HYPER-V sunucu sanallaştırma işlemleri, HYPER-V Failover Cluster kurulumları,
 8. VMWARE sunucu sanallaştırma işlemleri, VMWARE Failover Cluster kurulumları,
 9. Felaket senaryoları ve replikasyon işlemleri,
 10. Exchange server ve Exchange Online kurulumları,
 11. Exchange server ve Exchange Online migration işlemleri,
 12. VEEAM Backup ile yedekleme çözümleri,
 13. ACRONIS Backup ile yedekleme çözümleri,
 14. MICROSOFT AZURE ile yedekleme çözümleri,
 15. Firewall (Güvenlik duvarı) kurulumları ve devreye alma işlemleri,
 16. 5651 sayılı kanun gereği loglama işlemlerinin yapılması,
 17. VPN hizmetleri,
 18. Network kurulum hizmetleri (Switch, Access Point ürünleri)
 19. Merkezi yönetimli virüs programı kurulumları
 20. Domain İşlemleri
 21. Domain Conroller Kurulumu

Doğru yapılandırılmamış sunucular, kısıtlı kaynakları tüketerek hizmet kalitesini düşürürler. Ayrıca güvenlik açıkları sebebiyle kurum ve firmalar için zafiyet meydana getirirler. Bu kısımda ise Sunucu kurulum ve bakım hizmetleri devreye girer. İlk adım olarak bir firma/kurum sunucuya ihtiyaç duymuş ise alanında uzman teknik personel, firmanın/kurumun sunucudan taleplerini dikkatle dinler ve daha sonra sunucu kurulumuyla ilgili fizibilite çalışması yapar ve sonuç olarak firma/kurum için hangi kapasitede bir sunucu kullanılmalı, hangi işletim sistemi kurulmalı, bu işletim sistemi nasıl yapılandırılmalı sorularının cevaplarını bulup gerekli donanım ve yazılım desteğini sağlar.

Firmanıza/Kurumunuza özgü yazılımların/uygulamaların veri işletim ve üretim sürecinde çalışan bilgisayarların, müşterileriniz ve iş ortaklarınızla buluştuğunuz, hizmetlerinizi son kullanıcıya sunduğunuz web sayfanızın, e-posta ve veri tabanını sunucularınızın 7 Gün 24 Saat esasına göre kesintisiz ve güvenilir çalışması işinizi devamlı kılmanız ve rakiplerinizden bir adım daha önde olmanızı sağlamanız için vazgeçilmez bir unsurdur. Sunucu ve servislerin siber tehditlere karşı korunması da aynı şekilde güvenlik uygulamalarının işlevsel bir şekilde yapılandırılmasına bağlıdır.

İşletmenize özel yazılımların, üretim sürecinde görev alan bilgisayarların, müşterileriniz ve iş ortaklarınızla buluştuğunuz, hizmetlerinizi son kullanıcıya sunduğunuz web sayfanızın, e-posta ve veri tabanını sunucularınızın 7/24 esasına göre kesintisiz ve güvenilir çalışması işinizi sürdürebilir kılmanız ve rakiplerinizden bir adım önce olmanızı sağlayacak vazgeçilmez bir unsurdur. Bu servislerin siber tehditlere karşı korunması da aynı şekilde güvenlik bileşenlerinin basit ve işlevsel yapılandırılmasına bağlıdır.

Bilişim Academy, mevcut sunucu ve firmanızın amaçladığı hizmetlerinizi sürdürür, yeniler ve ihtiyacınıza yönelik yeniden kurulum yapar. Bunu yaparken de son teknolojiden ve güncel ve lisanslı yazılımlardan faydalanır. Ayrıca açık kaynak yazılımlar ve sunucu sanallaştırma ile maliyeti düşük çözümler ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

Mesaj yolla
Merhaba, yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?