Siber Güvenlik Risk Analizi, Tehdit ve HazırlıkSiber Güvenlik Risk Analizi, Tehdit ve Hazırlık çözümü ile alanında uzman personelimiz aracılığıyla tüm siber tehditleri önceden tespit etmeye ve siber saldırıları ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz. Siber tehditler; kişilerin, kurumların ve ülkelerin bilgi varlıkları ve teçhizatlarını hedef alan, onların mahremiyet, güvenlik ve iş görmesini bozan her türlü siber saldırılar ve yetkisiz müdahalelerdir.

Siber Güvenlik Risk Analizi, Tehdit ve Hazırlık

Siber korsanlar her geçen gün siber ortamda bulunan varlıklara sızmak için yeni yöntemler geliştirmektedirler. Sanal ortamda gerçekleştirilen bu eylemler karşısında olayın kurbanı olan işletmeler ve bireyler gerek maddi gerekse manevi olarak mağdur olmaktadırlar. Siber saldırılardaki amaç; bilginin güvenliğini sağlamaya yönelik üç temel unsur olan gizlilik, bütünlük, erişilebilirlik prensiplerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktır. Bu kapsamda, siber saldırılar;

  • Sisteme yetkisiz erişim,
  • Bilgilerin ifşa edilmesi,
  • Bilgilerin çalınması,
  • Sistemin bozulması,
  • Bilgilerin değiştirilmesi,
  • Bilgilerin yok edilmesi,
  • Hizmetlerin engellenmesini hedeflemektedir.

Bilgi Sistemlerinin üzerinde gerçekleşecek bu zararların engellenmesi iyi bir risk yönetimi yapmakla mümkün olacaktır. Siber güvenlik sürecini bir yaşam döngüsü olarak tanımlarsak, bu yaşam döngüsünün merkezinde kuşkusuz etkili bir risk analizi ve değerlendirmesi yer almaktadır.

risk yönetimi döngüsü, risk analizi süreci, Siber güvenlik Nedir

Savaş stratejileri üzerine önemli kuramları bulunan bir filozof olan Sun Tzu;

“Eğer düşmanı ve kendini tanıyorsan, yüz kere de çarpışsan düşmandan korkmana gerek yok. Eğer kendini tanıyorsan ama düşmanını tanımıyorsan, kazandığın her zafer için bir de yenilgi acısı tadarsın. Eğer ne kendini ne de düşmanını tanıyorsan, her savaşta bozguna uğrarsın.” demektedir.

Siber güvenlik yaşam döngüsünün merkezinde yer alan siber güvenlik risk analizi değerlendirmesini düşmanı tanımak, çevresinde yer alan tedbirleri ise kendimizi tanımak olarak değerlendirebiliriz. Bu kapsamda, dijital ortamda karşılaşabileceğimiz tehditleri anlamak ve zafiyetlerimizin farkına varmak ideal siber güvenlik modelini oluşturacak en önemli etkendir. Siber Güvenlik Risk Analizi, Tehdit ve Hazırlık değerlendirmesiSızma Testi ve Zaafiyet Değerlendirmesi/Taraması kavramlarını kapsayan bir süreçtir. 

Bilişim Academy olarak; siber güvenlik risk analizi yapılması, tehdit ve hazırlık aşamalarının çıkartılması ile ideal siber güvenlik modelinin ele alınması konusunda müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Mesaj yolla
Merhaba, yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?