Siber Güvenlik Programı

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde 1 milyon kişinin bilişim alanında yetiştirilmesi hedefleniyor. Dolayısıyla, içinde bulunduğumuz bilgi çağında gerek global çerçevede gerekse ulusal çerçevede kendisini bilişimin alt dallarında yetiştirmiş insan gücüne olan ihtiyaç sürekli artmaktadır. Kuşkusuz en büyük açığın yaşandığı alanların başında “Siber Güvelik Uzmanlığı” geliyor.

Peki Neden?

Yeni teknolojiler geliştikçe, siber tehdit alanı da genişliyor ve söz konusu tehditlere cevap verecek siber güvenlik becerilerine sahip insan gücü aynı oranda artmıyor. ESET firması tarafından 2019 yılında yayınlanan rapora göre; küresel çerçevede siber güvenlik personeli açığı 3 milyona yaklaşmış durumda. Ülkemizin siber saldırı hedefleri arasında dünyada 5’inci sırada olduğu düşünüldüğünde, söz konusu açığın önemli bir bölümünün de ülkemizde olduğu muhakkaktır. Zira tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bu alandaki açığı kapatmak için sürekli projeler gerçekleştiriliyor. Aslında önümüzdeki 3 yıl içerisinde 1 milyon kişinin bilişim alanında yetiştirilmesi projesi bu kapsamda değerlendirilebilir.

Peki Nereden Başlamalıyım?

“Siber Güvenlik” ifadesi isminden dolayı ilgi çekici görünebiliyor ancak bu alanda kariyer yapmak için belli basamakları çıkmak gerekiyor. Bu kapsamda, Siber Güvenlik alanında kendisini geliştirmek isteyenlerin temelde iyi bir network bilgisine ve sunucu tarafında servislerin nasıl çalıştığını bilmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca sistemleri tehditlere karşı koruyabilmek için gerektiğinde siyah şapkalı gibi düşünebilmesi gerekiyor.

Peki Neden “Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme Programı”?

Bilişim Academy olarak, Siber Güvenlik Uzmanlığına giden yolun öncelikle iyi bir network ve sistem bilgisine sahip olmaktan geçtiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, 15 hafta süren program ile öğrencilerimizin Siber Güvenlik dünyasına sağlam temeller ile giriş yapmasını hedefliyoruz. Çünkü 15 Hafta gibi bir sürede hiç kimse uzman olamaz. Ancak Bilişim Academy olarak her biri kendi alanında uzman eğitmenlerimizle bu süre zarfında Siber Güvenlik Uzmanlığına giden yolda size rehber olmak istiyoruz.